projekcja inflacji nbp

— Prognozujemy, że w 2025 r. Stopy zostaną łącznie obniżone o 1 pkt proc., co wpisuje się w skalę ruchów rozważaną publicznie przez członków RPP — mówi Marta Petka-Zagajewska. Wylicza, że głębsze obniżki mogłyby zostać sprowokowane innymi czynnikami niż ceny prądu, np. Realizacją negatywnego scenariusza z punktu widzenia wzrostu gospodarczego lub pozytywnymi niespodziankami w zakresie głębszego od obecnych założeń spadku inflacji. Podjęcie przez rząd decyzji w sprawie mrożenia cen prądu znacząco zmniejsza niepewność w zakresie inflacji.

  1. Obniży się do 3,2–6,2 proc., a w 2025 r.
  2. W wariancie mrożenia cen inflacja w I kwartale 2026 r.
  3. Średnioroczna inflacja w 2026 r.
  4. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe.
  5. Wobec wcześniejszej prognozy 4,7 proc.

Gospodarka trwale spowolniła? Eksperci o najnowszych danych GUS

projekcja inflacji nbp

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która zdecydowała o niezmienianiu stóp procentowych. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, nadal więc wynosi 5,75 proc. Dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się w środę spodziewaną decyzją o utrzymaniu stóp procentowych w Polsce bez zmian. Główna stawka oprocentowania w NBP, czyli stopa referencyjna, nadal wynosić będzie 5,75 proc. Miesiącem z rzędu, gdy obowiązywać będzie taki poziom stóp. Dodano jednak, że w przeciwnym kierunku będą oddziaływać niedobory kadrowe w niektórych branżach, a także dwukrotna podwyżka wysokości płacy minimalnej w 2024 r., wynosząca średniorocznie 20,5 proc.

Zamrożenie tych cen przekłada to ryzyko co 5 Ważne powody oddzielenia finansów biznesowych i osobistych najmniej do 2026 r. Dzięki temu wzrosło prawdopodobieństwo rozpoczęcia cyklu obniżek stóp w marcu 2025 r. Przy okazji publikacji nowej projekcji makroekonomicznej NBP.

(c oznacza spore spowolnienie z 5,3 proc. w 2022 r.), a w latach 2024 i 2025 przyśpieszy odpowiednio do 2,9 proc. Z wyjątkiem bieżącego roku są to dane wskazujące na większe ożywienie niż w lipcowej projekcji. Wtedy spodziewano się, że w tym roku PKB urośnie o 0,6 proc., a w latach 2024 i Dzień tajemnice handlowe … handlu online dla początkujących 2025 odpowiednio o 2,4 proc. Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według centralnej ścieżki nowej projekcji w 2024 r.

Wyniesie średniorocznie 4,6 proc. (nieco powyżej projekcji NBP), a szczyt dynamiki cen przypadnie na marzec, ale dzięki mrożeniu cen prądu będzie to już poniżej 6 proc. Warto zwrócić uwagę również na kwartalne prognozy inflacji CPI.

NBP zdradza swoje prognozy. Te dane zdecydują o stopach procentowych

Ekonomiści Banku Millennium ocenili, że średnioroczna inflacja CPI w 2025 r. Będzie niższa, niż spodziewali się i wyniesie około 4,3 proc. Wobec wcześniejszej prognozy 4,7 Energia KIBO podnosi 860 tys. Funtów za pomocą oferty subskrypcji proc.

Inflacja nie znajdzie się w celu

W bieżącej rundzie projekcja inflacji jest obarczona znaczną niepewnością związaną z kształtowaniem się cen nośników energii dla gospodarstw domowych, które w istotnym stopniu zależą od działań regulacyjnych — podała RPP. Wskazane przedziały rozpięte są wokół ścieżki centralnej scenariusza zakładającego – zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym – dalsze uwolnienie cen nośników energii dla gospodarstw domowych na początku 2025 r. Jednak politycy zapowiadają, że część działań osłonowych zostanie przedłużona także na 2025 r. Centralna ścieżka projekcji NBP, przy założeniu dalszego uwolnienia cen nośników energii dla gospodarstw domowych, zakłada, że inflacja CPI w 2024 r. Znajdzie się na poziomie 3,7 proc., w 2025 r. Wyniesie 5,6 proc., a w 2026 r.

4,3 proc., a w 2026 r. RPP zapoznała się z listopadową projekcją, przygotowaną przez departamentu analiz makroekonomicznych NBP przy założeniu niezmienionych stóp i uwzględniającą dane dostępne do 22 października.

Średnioroczna inflacja w 2026 r. Spadłaby do 2,8 proc. Przypomnijmy, że w przypadku ciepła i gazu mrożenie cen zakończyło się z 30 czerwca 2024 r., a maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosły wtedy do 500 zł/ MWh z 412 zł/MWh (do wyznaczonych limitów zużycia). Ten czynnik podbił w lipcu roczną inflację CPI o około 1,3 pkt proc.

Obniży inflację o około 0,3 pkt proc., ale zwracają uwagę, że nie wiadomo co dalej z opłatą dystrybucyjną. Projekcja listopadowa z modelu NECMOD obejmuje okres od IV kwartału 2023 r. Do IV kwartału 2025 r.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

bahsegel

bahsegel